رحیم طوفان زاده
کارگردان

رحیم طوفان زاده متولد 1357 در اردبیل مدرس سینما،نویسنده و کارگردان سینما و تلویزیون ایران است. وی دانش‌آموخته ی رشته ی گرافیک رایانه از دانشگاه اردبیل است. از مهم‌ترین آثار رحیم طوفان می‌توان به کارگردانی فیلم یک کیلو و بیست و یک گرم اشاره کرد.
اودر زمینه‌های تصویربرداری، تدوین و کارگردانی، طراح و مجری جلوه‌های دیداری و اکشن در سینما، نصب و اجرای کیبل کم و تصویربرداری هوایی،طراحی و اختراع دوربین‌های کابلی (کیبل کم) ربوتیک فعالیت داشته‌است. وی ساخت نوزده فیلم کوتاه و بلند، ساخت یک فیلم بلند سینمایی، تصویربرداری و تدوین بیش از سی فیلم کوتاه، بلند و سریال، ساخت بیش از پانصد تیزر تبلیغاتی و چندین برنامه‌سازی تلویزیونی و مستند را در کارنامه ی کاری خود دارد. حضور در بیش از چهل جشنواره ملی و بین‌المللی فیلم کوتاه و دریافت بیش از ده جایزه از فستیوال‌های جهانی، بین‌المللی، تدریس عکاسی و تصویربرداری از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۷ در مؤسسه هنری و فرهنگی سروش وابسته به صدا و سیما و آموزشگاه‌های سینمایی آزاد، چاپ تألیف و گردآوری کتاب (آموزش زبان تصویربرداری)، چاپ چهار مقاله علمی در مورد دوربین‌های ربوتیک هوایی در مجله صنعت صدا و تصویر، عضو کانون کارگردانان، عضو انجمن مخترعین کشور، عضو بنیاد ملی نخبگان و مدیرعامل شرکت دانش بنیان جلوه‌گران آسمان طوفان (تنها شرکت صاحب تکنولوژی رباتیک سینمای ایران و اولین تولید کنندهی ربات‌های فیلمبرداری هوایی ایران زیرنظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ( نیز از فعالیتهای رحیم طوفان است.
رحیم طوفان کار حرفه‌ای خود را از سینما آغاز کرده و سال ۱۳۹۵ فیلم یک کیلو و بیست و یک گرم را کارگردانی کرد. وی با ارائهی این اثر تجربه حرفه‌ای موفقی برای خود رقم زد و همکاری در کنار بازیگرانی نظیر سعید آقاخانی، فرشته صدرعرفایی، آناهیتا افشار و لیلا زارع توانست سطح کاری او را ارتقا ببخشد. سال ۱۳۹۵ رحیم طوفان در تولید فیلم یک کیلو و بیست و یک گرم به عنوان کارگردان حضور داشته و این اثر نقطه ی عطفی در کارنامه ی هنری وی محسوب می‌شود.
​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​


    فیلم

  • شمن (فیلم نیمه بلند، سال ۱۳۷۸) ، سه سپیده (تله فیلم)


    فیلم کوتاه

  • گوربه گور ، دایره، نجار ،  شب ، شوشو ،  تبر ، شمع و گل ، هویت ، بخواب آرام ، دوراهی ، صلح سرخ،  پاندول

 
    مستند                                 

  • ترمز ، هدیه ،  در سوگ ، پرواز ، شاعر طبیعت
  • سینمایی
  • یک کیلو و بیست و یک گرم                                               
  • تألیف
  • کتاب آموزش زبان تصویربرداری


    جوایز

  • رحیم طوفان در بیش از چهل فستیوال ملی و بین‌المللی حضور داشته‌است و موفق به دریافت ده جایزه جهانی گردیده‌است.