محمد حسین فرج
استاد دانشگاه 


محمد حسین فرج متولد 1343، ورود به سینما را از سال 1361 با حضور در کانون سینماگران آماتور ایران که بعد ها تبدیل به انجمن سینمای جوان گردید، آغازنمود. پس از ورود به دانشگاه در اولین سالهای بازگشایی پس از انقلاب ، در حین گذران دوره تحصیلی در لابراتوار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول به کار گردید. در این سالها با بسیاری از دست اندرکاران سینما آشنا گردید و بخش های مختلفی از فنون سینما نظیر قطع نگاتیو، اتالوناژ و جلوه های بصری را تجربه نمود.
وی شروع تدریس را از سال 1369 در دانشگاه آزاد اسلامی، دانشکده هنر و معماری و در رشته عکاسی آغاز نمود که تا سال 1384ادامه داشت. او همچنین از سال 1373 در دانشگاه هنر ، دانشکده سینما تئاتر و همچنین دانشگاه سوره تهران تدریس در رشته های سینما را آغاز و به طور مستمر تا کنون ادامه داده است، همچنین تدریس در دانشگاه سوره اصفهان، دانشگاه سپهر اصفهان، علمی کاربردی شماره 4-38، فرهنگ و هنر یزد و صدا و سیما تهران نیز در کارنامه او وجود دارد. به همین خاطر با کمی اغماض کلیه ی فارغ التحصیلان سینما در رشته های کارگردانی، تدوین و فیلمبرداری از سال 1373 تا کنون ، حتما در کلاس های او حضور داشته اند و به نوعی دانشجویان او محسوب می شوند. او در این سالها تدریس واحدهای لابراتوار، جلوه های ویژه و فیلمبرداری را بر عهده داشته و دارد.

 


سوابق تدریس :
تدریس از سال 1369 در دانشگاه آزاد اسلامی، دانشکده هنر و معماری در رشته عکاسی تا سال 1384
تدریس از سال 1373 در دانشگاه هنر، دانشکده سینما تئاتر، دانشکده سوره در رشته ی سینما تا کنون
تدریس در دانشگاه سوره اصفهان، دانشگاه سپهر اصفهان، علمی کاربردی شماره 4-38، فرهنگ و هنر یزد، صدا و سیما تهرانسوابق شغلی : 
فیلمبردار فیلم کوتاه نان و نمک (محمد شهبا)
فیلمبردار فیلم کوتاه انون (انوشه منادی)
مدیر فروش تجهیزات سینمایی و عکاسی نمادین
مسئول واحد لیزری معاونت سینمایی وزارت ارشاد اسلامی در سال های 1377 تا 1388
مدیر اولین لابراتور دیجیتال کشور با عنوان پیشگامان آریا 
مدیر بخش آموزشگاه های معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
مدیرکل دفتر توسعه فناوری سازمان سینمایی تا سال 1400


     ​​​​​​​